„Hazudnék, ha azt mondanám” – Éremesélyesünk, Németh Nándor a budapesti világbajnokság előtt
2024. december 04. 05:36
Mandiner-interjú a nagymedencés gyorsúszó kiválósággal, aki világbajnokságon 25 évesen debütál 25 méteres medencében, azaz újonc lesz a hazai vb-n. Beszélgetés újfajta felkészülésről, a Duna Aréna atmoszférájáról, a rövidpálya sajátosságairól, klubváltásról, és arról, bántja-e még, hogy egyetlen századdal lemaradt az olimpiai éremről Párizsban.
2024. december 04. 05:36
10 p
0
0
2
Mentés
Nyitókép: Facebook/MÚSZ
***
Ha azt mondom, Duna Aréna, mi jut először az eszébe?
Két csodálatos élmény. Nekem 2017-ben volt először szerencsém felnőttek között bronzérmet szerezni a férfi gyorsváltóval a világbajnokságon. Magyarország, ha nem a világ legjobb uszodája. Nem azért mondom, mert magyar vagyok és itthon vagyunk, hanem ez egy tény. Minden adott benne. A 2022-es, szintén nagymedencés vb még inkább megbélyegezte a kötődésemet, amikor egy szétúszásnál mindenki nekem szurkolt, és már a rajtkőre álláskor nyertem. Remélem, most is valami hasonlót tudunk alkotni együtt a közönséggel!
Ugyanakkor nem ott edz rendszeresen. Így mennyire tekinthető hazai pályának?
Nem hazai pálya, mert Törökbálinton készülök elsősorban. Azért voltam országos bajnokságokon, világkupákon, világ- és Európa-bajnokságokon. Medence, medence, szóval nem lesz annyira új, de az atmoszféra páratlan a világon.
Milák Kristóf és mint most kiderült a négyszeres olimpiai bajnok Léon Marchand is kihagyja a világbajnokságot. A Párizsban 200 méteren háton győztes Kós Hubert mellett öntől is érmet remél a szakvezetés. Kellően rátették a terhet a vállára?
Abszolút nem, nem vagyok olyan típus. Nem is tudok annyira előre számolgatni, mint az 50-es medencében.
Próbálom tartani magam a várakozásokhoz, és a döntőben mindenképpen ott szeretnék lenni. Szerintem ez most nagyobb kihívás lesz, mint nagymedencében.
Vannak olyanok, akik nincsenek az élmezőnyben, ám olyan jó fordulóik és kidelfinezéseik vannak, amik itt nagy előnyt jelentenek. Kíváncsian várom ezt én is, nekem is egy újdonság, konkrétan az első rövidpályás világbajnokságom.
Miért van az, hogy a „kispálya” nem a magyarok kedvence?
Kijelenthető, hogy így van. A fordulókban és a kidelfinezésekben vagyunk lemaradva. Én például rövidpályás Európa-bajnokságon is mindössze kettőn vettem részt. Nyilván nincs is a legjobb időpontban a decemberi. Esetleg, ha nem lenne szintidőm, akkor pont ilyenkor nem is úsznék 25 méteres medencében. Nagy dicsőség egy döntős helyezés, éremszerzés egy rövidpályás világbajnokságon, de kicsit úgy érzem, hogy az 50 méteres eredmények fontosabbak, nagyobb elismeréssel járnak. Ráadásul hozzám jobban is illik. Hazudnék, ha azt mondanám, hogy rövidpályán jobban szeretek úszni, bár könnyebbség, hogy egy-egy edzéssel fel lehet rá készülni.
Alapvetően 50 és 25 méteren is faltól falig úsznak. A gyakorlatban mennyiben más a két műfaj?
Arra kell gondolni, hogy rövidpályán gyakrabban jön egy forduló, ami könnyítés az úszásban. Hét métert le kell vonni minden falérintés után, akkor kijön, hogy 100 méteren közel harminc elrugaszkodás és delfinezés. Van, aki 15 méterre tolja ki, mindössze tízet kell úsznia! Ezt nagymedencében nem lehet megcsinálni. Nem mondom, hogy a fordulót pihenőre használjuk, de valamilyen szinten egy energiatakarékosabb rész. Ötvenen például majdnem végig úszol, és mondjuk az utolsó halálos ötvenen az dönt, ki bírja jobban. Na, arra keményen edzeni kell! Huszonötre azért akár napi egy edzésekkel is fel lehet készülni.
Azt nyilatkozta korábban, hogy visszavett őszre az edzésmunkából. Mit jelent ez, takaréklángon készül a budapesti világbajnokságra?
Nem takaréklángon, más edzésmódszerrel, mint korábban.
Ilyet még nem csináltunk, főkép azért van, mert nagyon hosszú az idei versenyszezon, ami már a februári nagymedencés vb-vel megkezdődött.
Bármi történt volna az olimpián, ugyanígy lett volna az utolsó időszak. Tudtuk, hogy nem pihenhetek januárig, mégis úgy alakítottuk, hogy jusson idő a fizikai és mentális feltöltődésre. Az idei erőltetett menet megkövetelte az állandó csúcsformát. Az nagy motiváció, hogy itthon van az évzáró, amire valamivel kevesebb edzésmunkával, mégis elszántan készülök.
Az év elején világbajnoki bronzérmes lett Dohában, ugyanakkor 2024 fő versenye a párizsi olimpia volt, amelyen egy századmásodperccel lemaradva szorult le a dobogóról 100 gyorson. Bántja még?
Nem, de pont szóba került a minap, és úgy vettem észre magamon: még mindig nem engedtem el ezt az egészet, valószínűleg nem is fogom. Kielemezték a szakértők, hogy mennyire minimális volt a különbség: 3 centiméter, és elmondták, mi lehetett a hiba. A jövőre nézve előremutató, ugyanakkor eltelt négy hónap, feleslegesen nem kell ezen rágódni. Ha fejre állok, akkor sem lesz máshogy! Fájni, fájni fog, de szerintem elég jól kezelem. Lesz még lehetőségem arra, hogy olimpiai érmet szerezzek.
Ehhez adhat kis pluszt, hogy klubot, környezetet váltott: a BVSC-től, edzőjével, Plagányi Zsolttal együtt a Ferencvároshoz igazolt. Mennyiben változott meg az élete?
Nagyjából ugyanaz minden. Az edzéseket ugyanott, Törökbálinton tartjuk, nyilván átjárunk a Népligetbe szerda-szombatonként, ahogy korábban a Szőnyi útra. Apróbb dolgok változtak. Például egészségügyi háttér, táplálékkiegészítők, sportpszichológus tekintetében bármire szükségem van, csak egy telefon vagy már ott a sporttelepen meg tudjuk beszélni, és helyben adott is. A Fradinak van egy stábja, amely segíti a sportolókat, nekem ez kifejezetten tetszik.
Interjú a budapesti világbajnokság előkészületeiről, a felfokozott várakozásokról, arról, miért nem fájó Milák Kristóf távolmaradása, mi várható Kós Huberttől és az érkező világsztárokról, akik az olimpiai sikereket követően Magyarországon kápráztathatják el a sportág szerelmeseit.
Még 40 évesen is elnyűhetetlen a „visszavonult” klasszis, akinek csak azon jár az esze, hogyan tud segíteni a nemzeti csapatnak. Irány a világbajnokság!
Az Európa-bajnok, friss világbajnoki ezüstérmes úszó élete gyökeresen megváltozik: vidékről a fővárosba, majd az Egyesült Államokba költözik. A 18 éves Pádár Nikolett az olimpiai kizárását szakember segítségével próbálja feldolgozni, a Mandinernek pedig azt is elárulta, miben segített az év végi budapesti vb, és mennyire önálló.
A Kozma utcai izraelita temetőben megtartott szertartáson több százan vettek részt és búcsúztak egy-egy szál virággal a világhírű tornásznőtől, aki éppen január 9-én töltötte volna be 104. életévét.
Egyre inkább kezd eldurvulni a választási kampány.
p
5
0
5
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 2 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
n-a
2024. december 04. 07:58
Messze nem tárolt be annyi földgázt Magyarország, mint tavaly
hvg.hu/gazdasag/20241204_foldgaz-tarolas-Magyarorszag
Ezért került recesszióba a gazdaság, megjött a friss GDP-adat (KSH)
24.hu/fn/gazdasag/2024/12/03/gazdasag-dgp-recesszio/